CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE

Wydaje Ci się, że Ziemia to planeta ludzi? Nas jest tylko 7 miliardów, a gatunek ludzki istnieje ledwie od 200 tysięcy lat. To nic w porównaniu z owadami, które pojawiły się na Ziemi 479 milionów lat temu, a ich liczba to od 1-10 trylionów.

#

Czy samiec jest potrzebny do rozmnażania? Opuchlak udowadnia, że nie. W populacji tych chrząszczy samce w ogóle nie występują, a potomstwo rozwija się z niezapłodnionych komórek jajowych samicy.

#

Niezręcznie tak zaglądać komuś do łóżka, więc trudno orzec, kto jest rekordzistą w kategorii największej ilości stosunków. Wiadomo jednak, że wróble "uprawiają miłość" kilkadziesiąt razy dziennie. Wigoru, jak widać, im nie brakuje.

#

Które zwierzę jest wytrawnym smakoszem? Kury posiadają 30 kubków smakowych, wybredne koty niecałe 500, krowy 25 000, ale to sum deklasuje wszystkich, gdyż posiada około 100 000 kubków smakowych. Jak wypadają przy nich ludzie? Przeciętny człowiek ma ich około 10 000.

#

Wydawać by się mogło, że rośliny wzrastają powoli, niezauważalnie. Tymczasem bambus może urosnąć do 1-2 metrów dziennie.

#

Niektórzy twierdzą, że mężczyźni myślą penisem. Nikt tego naukowo nie potwierdził. Faktem jednak jest, że samiec jednego z gatunków motyla widzi penisem. Tam ma bowiem umieszczone oczy.

#

Co jest najwolniejszym zwierzęciem na Ziemi? Żółw? A może ślimak? Ten pierwszy to prawdziwy "sprinter" - na lądzie porusza się z prędkości 3 km/h. Winniczek w tym czasie pokona ok 1,5 m. Najwolniejszym zwierzęciem okazuje się ukwiał, który rozwija zawrotną prędkość 2 cm na godzinę.

#

Potomstwo koników morskich wydaje na świat samiec. Jednorazowo może to być nawet do 1500 dzieci. A po porannym porodzie, tata wieczorem znów może być w ciąży.

#

Samica wieloryba na wykarmienie dziecka zużywa 15 razy więcej energii niż wtedy, gdy je rodzi. Poród taki łatwy, czy o pokarm tak trudno?

#

Bardzo nieprzyjemne kocie wrzaski za oknem to prawdopodobnie odgłosy wątpliwej rozkoszy jaka odczuwa samica podczas zbliżenia. Kocur ma bowiem na penisie haczyki, którymi może boleśnie zranić partnerkę.

#

Jeden mały żuczek leśny w ciągu swojego krótkiego życia zakopuje w ziemi 550 razy więcej szczątków roślinnych niż sam waży. Na jednym hektarze lasu w ciągu roku żuki potrafią zakopać prawie 250 kg masy organicznej. W nawożeniu są niezastąpione.

#

30 tysięcy drobnych oczek na głowie ważki? Tak. I do tego super mózg, który potrafi przetworzyć tę masę obrazów.

#

Mrówki się całują :)
Dwa osobniki stykają się żuwaczkami i przekazują sobie pokarm. Dzieje się tak dlatego, że cześć z mrówek nigdy nie wychodzi poza mrowisko. Te, które to robią, przynoszą pokarm innym. Mają do tego nawet specjalny żołądek społeczny.

#

Głaskanie sadzonek sprawia, że wolniej rosną. Jak to możliwe? Rośliny ten dotyk odczuwają podobnie do działania wiatru. Dlatego starają się raczej wzmacniać łodygę i korzenie niż rosnąć w górę.

#

Naukowo stwierdzonym faktem jest, że groszek słyszy. Jak? Ano korzeniami. I co prawda tylko płynącą pod ziemią wodę, ale jednak to odkrywcze zjawisko.

#

To, że rośliny odczuwają ból nie jest bajką wymyśloną przez szalonych ekologów, a rzeczywistością. Jeśli by tak nie było, w jakim celu rośliny wytwarzałyby substancje, które uśmierzają ból?

#

Zorze polarne to niezwykle piękne zjawisko będące dziełem natury. Słońce wyrzuca protony i elektrony, które zderzają się z cząsteczkami i atomami gazów z atmosfery tworząc świetliste smugi. Ich kolor zależy od rodzaju gazu i tak: tlen świeci na zielono i czerwono, azot na purpurowo, wodór i hel na niebiesko i fioletowo.

#

Choć z pozoru wydaje się, że kosmos jest dosyć statyczny (poza oczywiście ruchem planet wokół Słońca), to Układ Słoneczny obiega centrum naszej galaktyki (Drogi Mlecznej) z prędkością 792 000 km na godzinę. Natomiast galaktyka porusza się z prędkością 3 500 000 km na godzinę. Zawrotne prędkości to mało powiedziane.

#

Choć Kopernik już dawno wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, to ludziom wciąż wydaje się, że są w centrum Wszechświata. Tymczasem Układ Słoneczny, do którego należy Ziemia, jest tylko małym punkcikiem Drogi Mlecznej, a ta z kolei drobinką w Gromadzie galaktyk, która jest niczym ziarenko piasku w obserwowalnym Wszechświecie.

#

Kopulacja u owadów może trwać naprawdę długo. W przypadku pluskwiaka Nezara Viridula jest to 10 dni. To jednak nic w porównaniu do straszyka, który może trwać w miłosnym uścisku aż 79 dni.

#

Badacze szacują, że w tym momencie tempo wymierania gatunków zwierząt na Ziemi to 1 gatunek co 25 minut, czyli ok. 58 gatunków dziennie, a ponad 20 tysięcy rocznie.

#

Wydaje się, że różnica między samcem, a samicą jest zasadnicza. Jak jednak odróżnić panią hienę cętkowaną od jej partnera, skoro łechtaczka i wargi sromowe samic tego gatunku przyjmują kształt penisa i worka mosznowego?

#

Dla niektórych świnki to przyszły bekon, dla innych brudne, kwiczące zwierzęta. W rzeczywistości są to bardzo inteligentne i wrażliwe istoty, niezwykle pamiętliwe i skore do zabawy. Mają świetnie rozwinięty węch i słuch. Te, które żyją w grupie, tworzą więzi towarzyskie i hierarchię.

#

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych dziko żyjące koty zjadają od 1,5 do 3 miliardów ptaków rocznie.

#

Wybrane gatunki pająków są owadami wodnymi. A wiele z tych, które "nie umieją pływać" posiada odnóża hydrofobowe tzn. nie przylega do nich woda. Pająki mogą w ten sposób stać na jej powierzchni. Potrafią także żeglować (wykorzystując odnóża jak narty wodne, a odwłok jak żagiel) lub zakotwiczyć się w wybranym miejscu za pomocą nici.

#

Pewnie nie każdy wie, że cielą się nie tylko krowy, ale też m.in. jelenie, wielbłądy, słonie, żyrafy, hipopotamy, foki i wieloryby. Kocą się (poza kotkami) np. króliki, sarny, nutrie, chomiki i szczury.

#

Skoro w owadzim świecie oczy mogą znajdować się na penisie, to uszy w ustach niektórych motyli chyba nikogo nie dziwią.

#

Bobry ważą 15-30 kg. Są zatem za ciężkie, żeby wspiąć się na drzewo po pokarm znajdujący się w jego koronie. Muszą więc drzewo obalić. W tym celu ogryzają jego pień w kształt klepsydry (dzięki temu samo się przewróci). Przy topoli o średnicy 30 cm muszą odgryźć ok. 140 wiór, z dużych drzew odłupują nawet do 2 tysięcy wiór. A oderwanie 1 wióra to 10-12 ugryzień. Zatem czasem muszą wykonać nawet ponad 20 tysięcy ugryzień tylko po to, żeby dostać się do pokarmu. Cóż za determinacja.

#

Wydawałoby się, że mrówki to "inteligentne" owady. Tymczasem dają się narkotyzować zwykłemu grzybowi, co prowadzi je do śmierci. Strzępki grzybni maczużnika, które przerastają ciało owada oddziaływają na jego zachowanie, powodując, że mrówka wędruje wysoko w koronę drzewa, siada na cienkiej gałązce lub liściu i czeka na swój koniec. Później niesiona z wiatrem na dalekie odległości rozprzestrzenia grzyba.

#

Wielkość poroża jelenia nie decyduje o wygranej w walce z drugim samcem - zwyciężyć może osobnik o małym porożu. Nie zdobędzie on jednak względów samicy, dla której to wielkie i mocno rozgałęzione poroże przyszłego ojca jest gwarancją silnego potomstwa (dzięki dużej zawartości wapnia przekazywanej dziecku).

#

Dlaczego zebry są w paski? Pręgowanie ma na celu zmylenie muchy tse-tse, dla której mniej lub bardziej równoległe pasy wskazują, że nie zbliża się do potencjalnej ofiary. Niestety takie umaszczenie jest też wabikiem dla lwów.

#

Jakie zwierzę beczy i szczeka? To uchatka kalifornijska. Głos przypominający beczenie jagnięcia wydają młode uchatki w odpowiedzi na nawoływania matki. Natomiast szczekaniem samce oznaczają swoje terytoria w okresie rozrodczym.

#

Kto by pomyślał, że każdego roku bociany przynoszą ponad 60 kg materiału na gniazdo. To prawie 20 razy tyle, ile same ważą. Gniazdo o wysokości 0,5 m waży ok. 300 kg, a metrowe ok. 700 kg. A to niby tylko suche patyki.

#

Takie rzeczy są nie do pomyślenia. Osa z gatunku Dinocampus coccinellae wbija pokładełko w ciało biedronki i składa tam jedno jajo. Jednocześnie wpuszcza też wirusa, który steruje mózgiem biedronki. Larwa osy wykluwa się, zjada wiele organów swojej gospodyni, a po 20 dniach wychodzi na zewnątrz i wije sobie gniazdo między nogami biedronki. Gdy po kolejnych 10 dniach larwa przepoczwarza się w osę, w końcu odlatuje. A biedronka? Czasem przeżywa.

#

Króliki i zające mają pole widzenia obejmujące 360 stopni (bez obracania głowy), dzięki czemu mogą obserwować ścigającego je napastnika podczas ucieczki.

#

W wyniku chorób o podłożu stresowym samce myszoworów (gatunek torbacza) giną pod koniec pierwszego okresu rozrodczego. I to ma być silna płeć?

#

Nie tylko pszczółki i motyki zapylają kwiatki. Robi to także ostronóg (gatunek torbacza).

#

Tępoodwłokowce mają nie tylko ciekawą nazwę, ale także pewne interesujące zachowanie, a mianowicie "wędkują". Jak? Stają nad wodą, zanurzają w niej swoje biczyki i czekają. Gdy tylko nadpływająca krewetka trąci taką "wędkę", natychmiast atakują zdobycz.

#

Opowieści o wampirach to nie bajka. Wampir grzebykozęby rani zwierzęta bardzo ostrymi siekaczami, a krew jego ofiary spływa swobodnie do gardzieli tego nietoperza (nie jest ssana ani zlizywana). Posiłek trwa blisko 10 minut, a jego ilość jest większa niż waga wampira. Ofiara - jeżeli nie jest zbyt mała - taki ubytek krwi bez problemu wyrównuje.

#

Niektóre gawrony, aby dostać się do środka swojego przysmaku, zrzucają ze słupów sygnalizacji wprost pod koła samochodów orzechy włoskie. Gdy światła zmienią się na czerwone, spokojnie schodzą na jezdnie i wybierają spośród łupin ich wnętrze. Spryciarze.

#

Myszarki zaroślawe współczują. Są to pierwsze nienaczelne, u których stwierdzono istnienie takich uczuć. Widok cierpiącego towarzysza wyzwala w nich uczucia empatii. U świń także. W przypadku niedźwiedzia brunatnego zaobserwowano nawet empatię wobec przedstawiciela innego gatunku.

#

Najmniejszym ssakiem świata jest ryjówka etruska. Ma długość 4 cm i masę 1,5 g. Największym ssakiem jest płetwal błękitny, którego długość dochodzi do 33 metrów a waga do 190 ton (jest on nie tylko największym ssakiem, ale i największym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi). Przy tym ogromnym waleniu, malutkiej ryjówki nawet nie sposób dojrzeć.

#

Zebra jest biała w czarne paski, czy czarna w białe paski? Nie jest to dylemat typu: co było pierwsze - jajko czy kura? Naukowcy jednoznacznie potwierdzili, że - wbrew pozorom - zebra ma czarną sierść pokrytą białymi paskami.

#

Samce delfinów dopuszczają się gwałtów nie tylko na samicach własnego gatunku, ale także na morświnach czy żółwiach morskich.

#

Mama kangurzyca (kangur rudy) może mieć jednocześnie troje młodych. Każde z nich ma przyporządkowaną sutkę u mamy, z której wycieka mleko o różnym składzie, dostosowane do potrzeb i wieku dzieci.

#

Panowie jaskółki alarmują o niebezpieczeństwie, którego w rzeczywistości nie ma. Robią to po to, żeby panie jak najszybciej przyfrunęły do gniazda - w ten sposób zapobiegają skokom w bok. Sprytne.

#

Na wykarmienie jednej larwy pszczoły w ciągu dziesięciu godzin pracuje 2800 robotnic. Aż trudno w to uwierzyć.

#

Moc uścisku dłoni dorosłego mężczyzny wynosi około 35 kg. Ile może wynosić siła nacisku dzioba grubodzioba - ptaka trochę mniejszego od szpaka? Około 70 kg. Robi wrażenie.

#

Ostroróg - mały ssak ważący nie więcej niż 10 g - może pochwalić się największymi plemnikami z pośród ssaków. Nie przekłada się to na wielkość noworodków - te są z kolei najmniejsze.

#

Czy panie niedźwiedzice prowadzą się niemoralnie? Kopulowanie z jak największa liczbą samców to jedna ze strategii, aby małe misie przeżyły - gdy każdy samiec w okolicy myśli, że jest ojcem, żaden nie zabije małych, które stoją mu na przeszkodzie do zaspokajania swoich popędów z jego matką.

#

Kukułka, przez wielu uważana za wyrodną matkę, wcale nią nie jest. Składa około 20 jaj, a sama nie mogłaby wychować tylu piskląt. Podrzuca więc jaja innym dla dobra swojego potomstwa.

#

Wioślak (dwumilimetrowy wodny insekt), aby uwieść samiczkę, gra miłosne pieśni penisem (pełniącym rolę smyczka) na brzuchu (odpowiadającym strunom). I to z poziomem głośności równym 79 decybeli.

#

Ludzie używają feromonów do uwiedzenia płci przeciwnej. Mrówki zaś do spowolnienia tempa poruszania się mszyc, które chciałyby uciec z pod kurateli tych stworzeń.

#

Niektóre motyle są równie podstępne jak Grecy podczas wojny trojańskiej. Ich larwy wydzielają substancję imitującą zapach larwy mrówki, po to, by te zabrały je do swojego domu. Gdy już tam są, zjadają mrówcze potomstwo. Ale ostatecznie muszą stamtąd uciekać, aby gdy będą już motylem samemu nie zostać posiłkiem.

#

Warszawa kojarzy się raczej ze smogiem i betonowym lasem niż z przyrodą, tymczasem w tym mieście można spotkać aż 65 % wszystkich gatunków ptaków, występujących w Polsce.

#

Ryby cierpią w skutek zadawanych ran. W obszarze pyska jest ponad 20 receptorów bólowych. A którą część ciała zwykle przebija haczyk wędkarza?

#

Raz w roku pończoszniki prążkowane (węże) z całej okolicy zbierają się w jednym miejscu i przystępują do kopulacji. Kłębowisko węży może składać się nawet z 30 tys. osobników. Jedna samica jest otaczana i zaplemniana przez dziesiątki, a nawet setki samców.

#

Zachowania seksualno-rozrodcze ptaków nie są zbyt odległe od ludzkich. W przypadku gąsiorków kilka-kilkanaście procent pisklaków może być efektem "skoku w bok" samicy.

#

Niepokojąco brzmi informacja, że wszystkie pająki żyjące na ziemi, byłyby w stanie zjeść w ciągu roku wszystkich ludzi i nie zaspokoiłoby to jeszcze ich głodu (spożywają 400-800 ton mięsa rocznie) Całe szczęście wolą spałaszować dorodną muchę lub ćmę niż człowieka. Mam nadzieję, że ich przysmaków nigdy im nie zabraknie.

#

Dziki potrafią rozpoznawać swoją rodzinę, nawet osobników spokrewnionych w dalekim stopniu. Takie spotkania przebiegają w przyjaznej atmosferze, w przeciwieństwie do natknięcia się na obcego.

#

Samica chrząszcza grabarza podczas opieki nad swoim potomstwem nie tylko traci ochotę na seks, ale także staje się bezpłodna. Jeśli jednak choćby jedna z jej latorośli zginie, to w młodej mamie na powrót rozpala się pożądanie.

#

Jeże potrafią upolować dorosłego węża - wbrew pozorom mogą być to zwinne i szybkie zwierzątka.

#

Jerzyk umie robić pompki. Opiera się o podłoże końcami rozłożonych skrzydeł i na 10 sekund wysoko podnosi tułów. W ten sposób młody ptak ćwiczy, by jego mięśnie rozwijały się prawidłowo. Takiego ćwiczenia nie potrafią zrobić inne ptaki... i niektórzy ludzie.

#

W przypadku jeleni, koni, żbików i niedźwiedzi brunatnych zaobserwowano masturbację. Oznacza to, że kopulacja zwierząt to nie tylko instynktowne działanie mające na celu przedłużenie gatunku, ale także przyjemność, przynajmniej w przypadku tych gatunków.

#

Konie, psy, małpy i kruki mają wykształcone poczucie sprawiedliwości. Najłatwiej można to zaobserwować przy posiłku.

#

Mrówka ma serce w d...
Większość jej narządów wewnętrznych znajduje się bowiem w odwłoku :)

#

Trochę horroru ze świata zwierząt: larwy muchy ropuszanki dostają się przez nozdrza zdrowej ropuchy szarej do jej głowy i wyżerają ją od środka.

#

Powszechnie uważa się, że dzięcioły pomagają drzewu, bo wyjadają atakujące je owady np. korniki. Praktyka jednak wskazuje, że dzięcioły stukają także w zdrowe drzewa, gdy chcą założyć dziuple, a to z kolei otwiera drogę innym pasożytom, które atakują drzewa.

#

Krokodyle łzy napojem? Tak. Dla niektórych owadów (motyla, pszczoły) to doskonały sposób, żeby uzupełnić poziom sodu w organizmie.

#

Nie tylko ludzie suszą grzyby - robią to także wiewiórki. W tym celu rozwieszają je na gałęziach drzew.

#

Jerzyki prawie wszystkie swoje potrzeby załatwiają w locie, łącznie z kopulacją i spaniem. Jedynie lęgi odbywają w gniazdach.

#

Przebiegłe bogatki ostrzegają towarzyszy o niebezpieczeństwie, nawet gdy go nie ma. Gdy ptaki się schowają, oszustki mogą pożywić się pozostawionym jedzeniem.

#

Europa i Ameryka Północna oddalają się od siebie rocznie o około 2 centymetry. Zatem od czasów podróży Kolumba jest to już ponad 10 metrów.

#

Gdy człowiek patrzy na swój język, trudno mu wyobrazić sobie, że jakieś stworzenie mogłoby mieć język, którego długość wynosi tyle, co połowa całego ciała. Tak jest w przypadku krętogłowów (ptaków z rodziny dzięciołowatych), które mają ok. 19 cm, a ich język ok. 8 cm. To czyni je właścicielami najdłuższego (w proporcji do reszty ciała) języka w świecie ptaków.

#

Które zwierzę może mieć plemniki o długości niemal 6 cm? Wieloryb? Słoń? Nie. To malutka muszka owocówka. Jak to możliwe? Plemnik składa się głównie z cieniutkiego ogona, zwiniętego w kłębek.

#

U kosów można zaobserwować niechlubne zachowania - częste bójki, zdrady, a nawet gwałty.

#

Drzewa rozpoznają ślinę gatunku, który je podjada i dzięki temu mogą z nim walczyć. Np. wiązy i sosny wysyłają specjalne zapachowe wabiki do błonkówek, które niszczą gąsienice żerujące na tych drzewach.

#

W świecie zwierząt można zaobserwować, jak dorosłe osobniki adoptują porzucone młodziaki, także z innych gatunków.

#

Damska komuna pszczół późnym latem wystawia nierobom (czyli trutniom) walizki za drzwi. A ci kończą śmiercią głodową lub jako pożywienie dla ptaków.

#

Jeż z jabłkiem na grzbiecie jest tylko bajkowym wyobrażeniem. Te drobne ssaki nie mają umiejętności nadziewania jedzenia na kolce i w ten sposób jego transportu.

#

Remizy są niestałe w uczuciach - w ciągu jednego sezonu lęgowego zarówno samiec jak i samica mogą mieć do 6 partnerów.

#

Drzewa planują reprodukcję przynajmniej z wyprzedzeniem. Buki i dęby celowo słabo owocują, aby dziki i sarny, które objadają się bukwią i żołędziami zdechły z głodu lub przynajmniej miały mały przychówek. Gdy zmniejszy się pogłowie tych zwierząt, wtedy mogą kwitnąć bez opamiętania, bo część owoców nie zostanie zjedzona i będzie miała szansę wyrosnąć.

#

Śluzowce (organizmy z pogranicza świata grzybów, roślin i zwierząt) umieszczone w labiryncie potrafią wybrać optymalną, najkrótszą drogę do wyjścia. I to pomimo braku mózgu!

#

Próbowaliście kiedyś policzyć, ile razy w ciągu minuty dzięcioł uderza w drzewo? Jeśli akurat się lenił, może Wam się udało. W przeciwnym razie, nie było to możliwe. Samiec dzięcioła czarnego bębni z prędkością 17 uderzeń/sekundę, a samica 14-15 uderzeń/sekundę. Nawet najszybszy człowiek świata nie jest w stanie pukać z taką prędkością, choćby palcem w blat.

#

Kolibry potrafią latać do tyłu. Tą niezwykłą możliwość zawdzięczają innej niż u pozostałych ptaków budowie obręczy barkowej. W czasie lotu skrzydła kolibrów "kreślą" ósemki. Dzięki temu są też mistrzami w zawisaniu w miejscu.

#

Natura jest zbiorem zdumiewających zależności. Jeden gatunek zwierzęcia może zmienić koryto rzeki. Jak? Tępienie wilków na danym obszarze powoduje, że rośnie w tym miejscu populacja saren i jeleni, które w tej sytuacji wyjadają wszystkie młode pędy drzew. Wtedy z kolei bobry nie mają co jeść i zmieniają lokalizacje, a brzegi rzeki ulęgają wyjałowieniu. Znikająca roślinność powoduje szybką erozję, a koryto rzeki silnie meandruje.

#

Prześladowanie innych to nie tylko domena ludzka. Bocian czarny bywa prześladowany przez białego. Można to nawet nazwać ptasim rasizmem.

#

W garstce leśnej ziemi żyje więcej istot niż ludzi na Ziemi.

#

Istnieją przesłanki by podejrzewać, że muszki owocówki mają świadomość. Pewne jest, że kierują uwagę na wybrane rzeczy i koncentrują się na tym co istotne.

#

Trudno to sobie wyobrazić, ale larwa pszczoły siódmego dnia waży już 3500 razy więcej niż zaraz po wykluciu.

#

Prawdziwym oryginałem w ptasiej rodzinie jest kowalik - jako jedyny potrafi chodzić po drzewach głową w dół. W tej dziedzinie przebija oczywiście także ludzi :)

#

Zarówno koty jak i szczury śnią. Czy o sobie nawzajem?

#

Pszczoły to skowronki. Zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę rano, niż gdy uczą się wieczorem.

#

Wśród dzwońców zdarzają się związki poligamiczne zarówno w wariancie 1 samiec + 2 samice (czasem więcej) jak i 1 samica + 2 samce. Około 1/4 lęgów pochodzi z takich właśnie związków. Ale pokrzywnice mają jeszcze bardziej "liberalne poglądy" - mogą żyć monogamii, poligamii a także w tzw. poliginandrii (gdy ptaki różnych płci żyją w komunie, w której każdy z każdym stara się mieć potomstwo).

#

Drzewa potrafią liczyć dni i godziny, porównywać długość dni i temperatury. W ten sposób odróżniają wiosnę od jesieni i wiedzą, że jednodniowe ocieplenie to jeszcze nie pora, by wypuścić liście.

#

Wiewiórka nie jest tylko słodka, puszysta i milusia, ale ma i swoją mroczną stronę. Ulubione danie tego uroczego zwierzątka to równie urocze pisklaki.

#

Kret jest szybszy niż tarcza TBM drążąca tunel II linii warszawskiego metra - zwierzątko potrafi drążyć podziemne korytarze z prędkością do 10 m na godzinę, a tarcza jedynie 10-20 m na dobę.

#

Mysikrólikowi, najmniejszemu europejskiemu ptaszkowi, aby przelecieć nad Bałtykiem, wystarczy zapas jedynie 3 gramów tłuszczyku. Należałoby brać przykład z tego małego stworzenia - nie ma drogi nie do przebycia, przeszkody nie do pokonania.

#

Przy dobrym nasłonecznieniu drzewa mogą naprawdę szybko rosnąć. A jednak dorosłe drzewa ograniczają rosnącemu przy nim potomstwu dostęp światła. Nie bez powodu. Okazuje się bowiem, że powolny wzrost jest warunkiem długiego życia - komórki w wolno rosnącym pniu są bardzo małe i zawierają niewielką ilość powietrza, a to sprawia, że przez to są elastyczne i odporne na złamania oraz bardziej odporne na grzyby.

#

Samoświadomość (rozpoznanie własnej osobowości, własnego ja) mają małpy człekokształtne, delfiny, słonie, ptaki z rodziny krukowatych i świnie. Urocze kotki i pieski nie mogą się poszczycić tą cechą.

#

Jeśli w kurniku jest za mało kur, to koguci popęd seksualny może nie być w pełni zaspokojony. Wtedy napalony samiec celowo oszukuje samice, aby doprowadzić do kopulacji z nimi - daje kurom do zrozumienia, że koło niego jest wyjątkowo łakomy kąsek, a gdy któraś podejdzie ten z zaskoczenia na nią skacze.

#

Nadgryziona przez zwierzęta akacja wydziela gaz ostrzegawczy (etylen), który jest sygnałem dla rosnących w pobliżu osobników tego samego gatunku, że zbliża się zagrożenie. Wtedy ostrzeżone drzewa nasycają swoje liście toksynami i nie są łakomymi kąskami dla zwierząt.

#

Ptasią elitę tworzą kruki. Potrafią przewidywać fakty, znajdować alternatywne rozwiązania przy radzeniu sobie z problemem oraz kojarzyć przyczynę ze skutkiem. Łatwo naśladują głosy z otoczenia i robią to z wyraźnym zrozumieniem, czyli odpowiednio do rzeczywistego znaczenia. A jak coś im się nie podoba, bywają złośliwe. Znajome zachowania?

#

Bardzo wiele zwierząt (wśród nich np. nietoperze) ma wolną wolę, czyli są zdolne do dokonywania wyborów nieograniczonych jakimiś czynnikami.

#

Czy rośliny słyszą? Badania dowiodły, że trawa rejestruje dźwięki o częstotliwości 20 herców.

#

Żeby pszczoła mogła utrzymać się w powietrzu, musi machać skrzydełkami dwieście razy na sekundę. Może osiągać prędkość około 20 km na godzinę, co zalicza ją do raczej powolnych owadów.

#

U gili zdarzają się czasem przypadki dwupłciowości (ginandromorfizmu) - jeden osobnik ma jednocześnie jajnik i jądro. Takiego ptaka można nawet poznać po wyglądzie zewnętrznym - połowa gila jest czerwona, a połowa szara.

#

W wierzchołkach korzeni znajdują się pewne struktury przypominające umysł. Korzenie odbierają bodźce i przekazują informacje do strefy wzrostu np. o konieczności zmiany kierunku, gdy napotkają na swej drodze trudności.

#

Lepsze pchły własne niż cudze - mogłyby rzec bogatki. Ich gniazda są siedliskiem ogromnej ilości ektopasożytów, w tym pcheł. Jednak organizm uodparnia się na mikroby przenoszone przez swojskie pchły, a reakcja zapalna po ukoszeniu przez znaną pchłę jest o wiele słabsza niż po ataku obcej. Dlatego właśnie sikory nie mają zahamowań przed ponownym zajmowaniem tych samych gniazd.

#

Pszczoły na powitanie podają sobie czułek (jak ludzie ręce), najczęściej prawy.

#

Lasy to superorganizmy (np. jak mrowiska) - większość osobników w drzewostanie należących do jednego gatunku tworzy zawiły system. W razie potrzeby wspierają się wzajemnie np. wymieniają składniki pokarmowe.

#

Ptasie mleczko to nie tylko przysmak jednej z firm cukierniczych. Zdolność do jego wytwarzania posiadają grzywacze. Służy im ono do karmienia piskląt.

#

W organizmach ryb jest oksytocyna. Hormon ten (zwany hormonem miłości) u ludzi wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie, wpływa m.in. na uczucia miłości macierzyńskiej i do partnera. Czy ryby kochają?

#

Leśne mrówki łaskoczą mszyce w odwłoki, co zmusza te drugie do oddania moczu. Słodkie wydzieliny mszyc (spijane prosto z mszycowych zadków) zawierają dużo cukrów, które wcześniej zostały wypite drzewom.

#

Samce wodniczki w sezonie lęgowym mają monstrualnie wielkie jądra - wypełniają one niemal całą jamę ich ciała i dlatego właśnie samce myślą tylko o jednym - o zapłodnieniu jak największej liczby samic.

Facebook

Świat przyrody
z jednej strony potrafi być zaskakujący,
z drugiej zaś
jest bliższy człowiekowi niż nam się wydaje.

(c) Ewa Oderkiewicz 2017-2020