CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE

<< 2 >>

Króliki i zające mają pole widzenia obejmujące 360 stopni (bez obracania głowy), dzięki czemu mogą obserwować ścigającego je napastnika podczas ucieczki.
#

W wyniku chorób o podłożu stresowym samce myszoworów (gatunek torbacza) giną pod koniec pierwszego okresu rozrodczego. I to ma być silna płeć?

#

Nie tylko pszczółki i motyki zapylają kwiatki. Robi to także ostronóg (gatunek torbacza).

#

Tępoodwłokowce mają nie tylko ciekawą nazwę, ale także pewne interesujące zachowanie, a mianowicie "wędkują". Jak? Stają nad wodą, zanurzają w niej swoje biczyki i czekają. Gdy tylko nadpływająca krewetka trąci taką "wędkę", natychmiast atakują zdobycz.

#

Opowieści o wampirach to nie bajka. Wampir grzebykozęby rani zwierzęta bardzo ostrymi siekaczami, a krew jego ofiary spływa swobodnie do gardzieli tego nietoperza (nie jest ssana ani zlizywana). Posiłek trwa blisko 10 minut, a jego ilość jest większa niż waga wampira. Ofiara - jeżeli nie jest zbyt mała - taki ubytek krwi bez problemu wyrównuje.

#

Niektóre gawrony, aby dostać się do środka swojego przysmaku, zrzucają ze słupów sygnalizacji wprost pod koła samochodów orzechy włoskie. Gdy światła zmienią się na czerwone, spokojnie schodzą na jezdnie i wybierają spośród łupin ich wnętrze. Spryciarze.

#

Myszarki zaroślawe współczują. Są to pierwsze nienaczelne, u których stwierdzono istnienie takich uczuć. Widok cierpiącego towarzysza wyzwala w nich uczucia empatii. U świń także. W przypadku niedźwiedzia brunatnego zaobserwowano nawet empatię wobec przedstawiciela innego gatunku.

#

Najmniejszym ssakiem świata jest ryjówka etruska. Ma długość 4 cm i masę 1,5 g. Największym ssakiem jest płetwal błękitny, którego długość dochodzi do 33 metrów a waga do 190 ton. Przy tym ogromnym waleniu, malutkiej ryjówki nawet nie sposób dojrzeć.

#

Samce delfinów dopuszczają się gwałtów nie tylko na samicach własnego gatunku, ale także na morświnach czy żółwiach morskich.

#

Mama kangurzyca (kangur rudy) może mieć jednocześnie troje młodych. Każde z nich ma przyporządkowaną sutkę u mamy, z której wycieka mleko o różnym składzie, dostosowane do potrzeb i wieku dzieci.

#

Panowie jaskółki alarmują o niebezpieczeństwie, którego w rzeczywistości nie ma. Robią to po to, żeby panie jak najszybciej przyfrunęły do gniazda - w ten sposób zapobiegają skokom w bok. Sprytne.

#

Na wykarmienie jednej larwy pszczoły w ciągu dziesięciu godzin pracuje 2800 robotnic. Aż trudno w to uwierzyć.

#

Moc uścisku dłoni dorosłego mężczyzny wynosi około 35 kg. Ile może wynosić siła nacisku dzioba grubodzioba - ptaka trochę mniejszego od szpaka? Około 70 kg. Robi wrażenie.

#

Ostroróg - mały ssak ważący nie więcej niż 10 g - może pochwalić się największymi plemnikami z pośród ssaków. Nie przekłada się to na wielkość noworodków - te są z kolei najmniejsze.

#

Czy panie niedźwiedzice prowadzą się niemoralnie? Kopulowanie z jak największa liczbą samców to jedna ze strategii, aby małe misie przeżyły - gdy każdy samiec w okolicy myśli, że jest ojcem, żaden nie zabije małych, które stoją mu na przeszkodzie do zaspokajania swoich popędów z jego matką.

#

Kukułka, przez wielu uważana za wyrodną matkę, wcale nią nie jest. Składa około 20 jaj, a sama nie mogłaby wychować tylu piskląt. Podrzuca więc jaja innym dla dobra swojego potomstwa.

#

Ludzie używają feromonów do uwiedzenia płci przeciwnej. Mrówki zaś do spowolnienia tempa poruszania się mszyc, które chciałyby uciec z pod kurateli tych stworzeń.

#

Niektóre motyle są równie podstępne jak Grecy podczas wojny trojańskiej. Ich larwy wydzielają substancję imitującą zapach larwy mrówki, po to, by te zabrały je do swojego domu. Gdy już tam są, zjadają mrówcze potomstwo. Ale ostatecznie muszą stamtąd uciekać, aby gdy będą już motylem samemu nie zostać posiłkiem.

#

Warszawa kojarzy się raczej ze smogiem i betonowym lasem niż z przyrodą, tymczasem w tym mieście można spotkać aż 65 % wszystkich gatunków ptaków, występujących w Polsce.

#

Ryby cierpią w skutek zadawanych ran. W obszarze pyska jest ponad 20 receptorów bólowych. A którą część ciała zwykle przebija haczyk wędkarza?

#

Raz w roku pończoszniki prążkowane (węże) z całej okolicy zbierają się w jednym miejscu i przystępują do kopulacji. Kłębowisko węży może składać się nawet z 30 tys. osobników. Jedna samica jest otaczana i zaplemniana przez dziesiątki, a nawet setki samców.

#

Zachowania seksualno-rozrodcze ptaków nie są zbyt odległe od ludzkich. W przypadku gąsiorków kilka-kilkanaście procent pisklaków może być efektem "skoku w bok" samicy.

#

Dziki potrafią rozpoznawać swoją rodzinę, nawet osobników spokrewnionych w dalekim stopniu. Takie spotkania przebiegają w przyjaznej atmosferze, w przeciwieństwie do natknięcia się na obcego.

#

Samica chrząszcza grabarza podczas opieki nad swoim potomstwem nie tylko traci ochotę na seks, ale także staje się bezpłodna. Jeśli jednak choćby jedna z jej latorośli zginie, to w młodej mamie na powrót rozpala się pożądanie.

#

Jeże potrafią upolować dorosłego węża - wbrew pozorom mogą być to zwinne i szybkie zwierzątka.

#

Jerzyk umie robić pompki. Opiera się o podłoże końcami rozłożonych skrzydeł i na 10 sekund wysoko podnosi tułów. W ten sposób młody ptak ćwiczy, by jego mięśnie rozwijały się prawidłowo. Takiego ćwiczenia nie potrafią zrobić inne ptaki... i niektórzy ludzie.

#

W przypadku jeleni, koni, żbików i niedźwiedzi brunatnych zaobserwowano masturbację. Oznacza to, że kopulacja zwierząt to nie tylko instynktowne działanie mające na celu przedłużenie gatunku, ale także przyjemność, przynajmniej w przypadku tych gatunków.

#

Konie, psy, małpy i kruki mają wykształcone poczucie sprawiedliwości. Najłatwiej można to zaobserwować przy posiłku.

#

Mrówka ma serce w d...
Większość jej narządów wewnętrznych znajduje się bowiem w odwłoku :)

#

Trochę horroru ze świata zwierząt: larwy muchy ropuszanki dostają się przez nozdrza zdrowej ropuchy szarej do jej głowy i wyżerają ją od środka.

#

Powszechnie uważa się, że dzięcioły pomagają drzewu, bo wyjadają atakujące je owady np. korniki. Praktyka jednak wskazuje, że dzięcioły stukają także w zdrowe drzewa, gdy chcą założyć dziuple, a to z kolei otwiera drogę innym pasożytom, które atakują drzewa.

#

Nie tylko ludzie suszą grzyby - robią to także wiewiórki. W tym celu rozwieszają je na gałęziach drzew.

#

Jerzyki prawie wszystkie swoje potrzeby załatwiają w locie, łącznie z kopulacją i spaniem. Jedynie lęgi odbywają w gniazdach.

#

Przebiegłe bogatki ostrzegają towarzyszy o niebezpieczeństwie, nawet gdy go nie ma. Gdy ptaki się schowają, oszustki mogą pożywić się pozostawionym jedzeniem.

#

Europa i Ameryka Północna oddalają się od siebie rocznie o około 2 centymetry. Zatem od czasów podróży Kolumba jest to już ponad 10 metrów.

#

Gdy człowiek patrzy na swój język, trudno mu wyobrazić sobie, że jakieś stworzenie mogłoby mieć język, którego długość wynosi tyle, co połowa całego ciała. Tak jest w przypadku krętogłowów (ptaków z rodziny dzięciołowatych), które mają ok. 19 cm, a ich język ok. 8 cm. To czyni je właścicielami najdłuższego (w proporcji do reszty ciała) języka w świecie ptaków.

#

U kosów można zaobserwować niechlubne zachowania - częste bójki, zdrady, a nawet gwałty.

#

Drzewa rozpoznają ślinę gatunku, który je podjada i dzięki temu mogą z nim walczyć. Np. wiązy i sosny wysyłają specjalne zapachowe wabiki do błonkówek, które niszczą gąsienice żerujące na tych drzewach.

#

W świecie zwierząt można zaobserwować, jak dorosłe osobniki adoptują porzucone młodziaki, także z innych gatunków.

#

Damska komuna pszczół późnym latem wystawia nierobom (czyli trutniom) walizki za drzwi. A ci kończą śmiercią głodową lub jako pożywienie dla ptaków.

#

Jeż z jabłkiem na grzbiecie jest tylko bajkowym wyobrażeniem. Te drobne ssaki nie mają umiejętności nadziewania jedzenia na kolce i w ten sposób jego transportu.

#

Remizy są niestałe w uczuciach - w ciągu jednego sezonu lęgowego zarówno samiec jak i samica mogą mieć do 6 partnerów.

#

Drzewa planują reprodukcję przynajmniej z wyprzedzeniem. Buki i dęby celowo słabo owocują, aby dziki i sarny, które objadają się bukwią i żołędziami zdechły z głodu lub przynajmniej miały mały przychówek. Gdy zmniejszy się pogłowie tych zwierząt, wtedy mogą kwitnąć bez opamiętania, bo część owoców nie zostanie zjedzona i będzie miała szansę wyrosnąć.

#

Śluzowce (organizmy z pogranicza świata grzybów, roślin i zwierząt) umieszczone w labiryncie potrafią wybrać optymalną, najkrótszą drogę do wyjścia. I to pomimo braku mózgu!

#

Próbowaliście kiedyś policzyć, ile razy w ciągu minuty dzięcioł uderza w drzewo? Jeśli akurat się lenił, może Wam się udało. W przeciwnym razie, nie było to możliwe. Samiec dzięcioła czarnego bębni z prędkością 17 uderzeń/sekundę, a samica 14-15 uderzeń/sekundę. Nawet najszybszy człowiek świata nie jest w stanie pukać z taką prędkością, choćby palcem w blat.

#

Natura jest zbiorem zdumiewających zależności. Jeden gatunek zwierzęcia może zmienić koryto rzeki. Jak? Tępienie wilków na danym obszarze powoduje, że rośnie w tym miejscu populacja saren i jeleni, które w tej sytuacji wyjadają wszystkie młode pędy drzew. Wtedy z kolei bobry nie mają co jeść i zmieniają lokalizacje, a brzegi rzeki ulęgają wyjałowieniu. Znikająca roślinność powoduje szybką erozję, a koryto rzeki silnie meandruje.

#

Prześladowanie innych to nie tylko domena ludzka. Bocian czarny bywa prześladowany przez białego. Można to nawet nazwać ptasim rasizmem.

#

W garstce leśnej ziemi żyje więcej istot niż ludzi na Ziemi.

#

Istnieją przesłanki by podejrzewać, że muszki owocówki mają świadomość. Pewne jest, że kierują uwagę na wybrane rzeczy i koncentrują się na tym co istotne.

#

Trudno to sobie wyobrazić, ale larwa pszczoły siódmego dnia waży już 3500 razy więcej niż zaraz po wykluciu.

<< 2 >>

Facebook(c) Ewa Oderkiewicz 2017-2018