CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE

<< 1 >>

Prawdziwym oryginałem w ptasiej rodzinie jest kowalik - jako jedyny potrafi chodzić po drzewach głową w dół. W tej dziedzinie przebija oczywiście także ludzi :)

#

Zarówno koty jak i szczury śnią. Czy o sobie nawzajem?

#

Pszczoły to skowronki. Zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę rano, niż gdy uczą się wieczorem.

#

Wśród dzwońców zdarzają się związki poligamiczne zarówno w wariancie 1 samiec + 2 samice (czasem więcej) jak i 1 samica + 2 samce. Około 1/4 lęgów pochodzi z takich właśnie związków. Ale pokrzywnice mają jeszcze bardziej "liberalne poglądy" - mogą żyć monogamii, poligamii a także w tzw. poliginandrii (gdy ptaki różnych płci żyją w komunie, w której każdy z każdym stara się mieć potomstwo).

#

Drzewa potrafią liczyć dni i godziny, porównywać długość dni i temperatury. W ten sposób odróżniają wiosnę od jesieni i wiedzą, że jednodniowe ocieplenie to jeszcze nie pora, by wypuścić liście.

#

Wiewiórka nie jest tylko słodka, puszysta i milusia, ale ma i swoją mroczną stronę. Ulubione danie tego uroczego zwierzątka to równie urocze pisklaki.

#

Kret jest szybszy niż tarcza TBM drążąca tunel II linii warszawskiego metra - zwierzątko potrafi drążyć podziemne korytarze z prędkością do 10 m na godzinę, a tarcza jedynie 10-20 m na dobę.

#

Mysikrólikowi, najmniejszemu europejskiemu ptaszkowi, aby przelecieć nad Bałtykiem, wystarczy zapas jedynie 3 gramów tłuszczyku. Należałoby brać przykład z tego małego stworzenia - nie ma drogi nie do przebycia, przeszkody nie do pokonania.

#

Przy dobrym nasłonecznieniu drzewa mogą naprawdę szybko rosnąć. A jednak dorosłe drzewa ograniczają rosnącemu przy nim potomstwu dostęp światła. Nie bez powodu. Okazuje się bowiem, że powolny wzrost jest warunkiem długiego życia - komórki w wolno rosnącym pniu są bardzo małe i zawierają niewielką ilość powietrza, a to sprawia, że przez to są elastyczne i odporne na złamania oraz bardziej odporne na grzyby.

#

Samoświadomość (rozpoznanie własnej osobowości, własnego ja) mają małpy człekokształtne, delfiny, słonie, ptaki z rodziny krukowatych i świnie. Urocze kotki i pieski nie mogą się poszczycić tą cechą.

#

Jeśli w kurniku jest za mało kur, to koguci popęd seksualny może nie być w pełni zaspokojony. Wtedy napalony samiec celowo oszukuje samice, aby doprowadzić do kopulacji z nimi - daje kurom do zrozumienia, że koło niego jest wyjątkowo łakomy kąsek, a gdy któraś podejdzie ten z zaskoczenia na nią skacze.

#

Nadgryziona przez zwierzęta akacja wydziela gaz ostrzegawczy (etylen), który jest sygnałem dla rosnących w pobliżu osobników tego samego gatunku, że zbliża się zagrożenie. Wtedy ostrzeżone drzewa nasycają swoje liście toksynami i nie są łakomymi kąskami dla zwierząt.

#

Ptasią elitę tworzą kruki. Potrafią przewidywać fakty, znajdować alternatywne rozwiązania przy radzeniu sobie z problemem oraz kojarzyć przyczynę ze skutkiem. Łatwo naśladują głosy z otoczenia i robią to z wyraźnym zrozumieniem, czyli odpowiednio do rzeczywistego znaczenia. A jak coś im się nie podoba, bywają złośliwe. Znajome zachowania?

#

Bardzo wiele zwierząt (wśród nich np. nietoperze) ma wolną wolę, czyli są zdolne do dokonywania wyborów nieograniczonych jakimiś czynnikami.

#

Czy rośliny słyszą? Badania dowiodły, że trawa rejestruje dźwięki o częstotliwości 20 herców.

#

Żeby pszczoła mogła utrzymać się w powietrzu, musi machać skrzydełkami dwieście razy na sekundę. Może osiągać prędkość około 20 km na godzinę, co zalicza ją do raczej powolnych owadów.

#

U gili zdarzają się czasem przypadki dwupłciowości (ginandromorfizmu) - jeden osobnik ma jednocześnie jajnik i jądro. Takiego ptaka można nawet poznać po wyglądzie zewnętrznym - połowa gila jest czerwona, a połowa szara.

#

W wierzchołkach korzeni znajdują się pewne struktury przypominające umysł. Korzenie odbierają bodźce i przekazują informacje do strefy wzrostu np. o konieczności zmiany kierunku, gdy napotkają na swej drodze trudności.

#

Lepsze pchły własne niż cudze - mogłyby rzec bogatki. Ich gniazda są siedliskiem ogromnej ilości ektopasożytów, w tym pcheł. Jednak organizm uodparnia się na mikroby przenoszone przez swojskie pchły, a reakcja zapalna po ukoszeniu przez znaną pchłę jest o wiele słabsza niż po ataku obcej. Dlatego właśnie sikory nie mają zahamowań przed ponownym zajmowaniem tych samych gniazd.

#

Pszczoły na powitanie podają sobie czułek (jak ludzie ręce), najczęściej prawy.

#

Lasy to superorganizmy (np. jak mrowiska) - większość osobników w drzewostanie należących do jednego gatunku tworzy zawiły system. W razie potrzeby wspierają się wzajemnie np. wymieniają składniki pokarmowe.

#

Ptasie mleczko to nie tylko przysmak jednej z firm cukierniczych. Zdolność do jego wytwarzania posiadają grzywacze. Służy im ono do karmienia piskląt.

#

W organizmach ryb jest oksytocyna. Hormon ten (zwany hormonem miłości) u ludzi wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie, wpływa m.in. na uczucia miłości macierzyńskiej i do partnera. Czy ryby kochają?

#

Leśne mrówki łaskoczą mszyce w odwłoki, co zmusza te drugie do oddania moczu. Słodkie wydzieliny mszyc (spijane prosto z mszycowych zadków) zawierają dużo cukrów, które wcześniej zostały wypite drzewom.

#

Samce wodniczki w sezonie lęgowym mają monstrualnie wielkie jądra - wypełniają one niemal całą jamę ich ciała i dlatego właśnie samce myślą tylko o jednym - o zapłodnieniu jak największej liczby samic.

<< 1 >>

Facebook(c) Ewa Oderkiewicz 2017-2018