wrzesień 2017

Autor: Peter Wohlleben
Tytuł polski: Duchowe życie zwierząt
Tytuł oryginalny: Das Seelenleben der Tiere, Liebe, Trauer, Mitgefühl - erstaunliche Einblicke in eine verborgene Welt (dosłowne tłum.: Życie duszy zwierząt, miłości, smutku, współczucia - niesamowity wgląd w ukryty świat)
Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Wydanie polskie: Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017
Wydanie oryginalne: Ludwig Verlag, Monachium 2016

         "Duchowe życie zwierząt" można by ocenić bardzo wysoko, gdyby nie wcześniejsza lektura bestsellerowego "Sekretnego życia drzew", w którym Peter Wohlleben zmieniał spojrzenie czytelnika na świat roślin. Zwiększyło to oczekiwania odbiorców w stosunku do kolejnej publikacji, przez co autor sam sobie postawił poprzeczkę bardzo wysoko.
         W książce można przeczytać między innymi o mrocznej stronie wiewiórek, cierpieniu ryb, oszustwach stosowanych przez ptaki czy masturbacji u niektórych ssaków, ale najbardziej niespodziewane są informacje dotyczące zwierząt bardzo odległych ewolucyjnie od człowieka. Ciekawostki o myszarkach zaroślowych, muszkach owocówkach i śluzowcach całkowicie zaskakują. Autor pisze także o moralności, poczuciu sprawiedliwości, żałobie oraz stresie wśród przedstawicieli fauny.
         Zwierzęta są bliższe człowiekowi niż rośliny. Przeciętny Kowalski ma większa wiedzę o zwyczajach domowych czworonogów niż o życiu drzewa rosnącego przed domem, dlatego pomimo naprawdę wielu ciekawostek zawartych w książce, po przeczytaniu pozostaje mały niedosyt - tym razem sposób myślenia czytelnika nie zostaje odwrócony o 180 stopni.
         Niemniej jednak "Duchowe życie zwierząt" jest bardzo wartościową pozycją, która wzbogaca wiedzę czytelnika na temat otaczającego świata. Płynność, z jaką autor układa słowa i jego głęboka wiedza na temat przyrody sprawiają, że publikację popularno-naukową czyta się od początku do końca z nieustającą ciekawością kolejnych stron.

Moje opinie znajdują sie również w serwisach    

główna

(c) Ewa Oderkiewicz 2001-2019