grudzień 2017

Autor: Peter Wohlleben
Tytuł polski: Nieznane więzi natury
Tytuł oryginalny: Das Geheime Netzwerk der Natur. Wie Bäume Wolken machen und Regenwürmer Wildschweine steuern (dosłowne tłum.: Tajna sieć natury. Jak drzewa sprawiają, że chmury i dżdżownice kontrolują dziki)
Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Wydanie polskie: Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017
Wydanie oryginalne: Ludwig Verlag, Monachium 2017

         Mimo całej sympatii do autora i wdzięczności za przybliżanie wiedzy o przyrodzie, w przypadku trzeciej książka Petera Wohllebena z cyklu "Drzewa - zwierzęta - więzi natury" trudno o tak pochlebną recenzję jak przy ocenie pierwszej pozycji. "Sekretne życie drzew" całkowicie zmieniało spojrzenie przeciętnego człowieka na świat roślin. "Duchowe życie zwierząt" było już mniej zaskakujące, ale nadal bardzo ciekawe. Natomiast "Nieznane więzi natury" są najsłabszą pozycją w tym cyklu.
         Już na pierwszych stronach przedstawiona jest bardzo niespodziewana zależność, co zachęca czytelnika do dalszej lektury. Niestety kolejne karty nie zawierają aż tak sensacyjnych informacji, a jedynie zwykłe ciekawostki przyrodnicze, przy czym najważniejsze jest tu słowo "zwykłe". Cykl "Drzewa - zwierzęta - więzi natury" opiera się na efekcie zaskoczenia, który siłą rzeczy działa tylko za pierwszym razem, za drugim słabiej, a za trzecim już praktycznie wcale. Książka sprawia wrażenie jakby została wymuszona na autorze przez wydawnictwo liczące na powtórkę wcześniejszych sukcesów.
         Osobom, które nie czytały poprzednich pozycji Wohllebena, "Nieznane więzi natury" mogą przypaść do gustu. Dowiedzą się m.in. jak życie wilków zmienia koryto rzeki, do czego mrówki używają feromonów (bynajmniej nie do wabienia płci przeciwnej), jak wygląda życie seksualne grabarzy, kto ze zwierzęcej rodziny zamienia się w zombie. Natomiast osoby znające wcześniejsze książki dostrzegą także informacje, które pojawiły się w poprzednich tomach.
         Zatem gorąco zachęcam wszystkich do lektury "Sekretnego życie drzew" i "Duchowego życia zwierząt" (pozycje obowiązkowe), al niekoniecznie "Nieznanych więzi natury".

Moje opinie znajdują sie również w serwisach    

główna

(c) Ewa Oderkiewicz 2001-2019