wrzesień 2017

Autor: Michael Freeman
Tytuł polski: Wizja fotografa
Tytuł oryginalny: The Photographer's Vision
Tłumaczenie: Maciej Jabłoński
Wydanie polskie: Wydawnictwo G+J RBA, Warszawa 2012
Wydanie oryginalne: The Ilex Press Ltd, East Sussex 2011

         Autor cenionych zdjęć oraz książek wydanych przez National Geographic tym razem opisuje jak odczytywać i rozumieć fotografie. Na kartach publikacji znajduje się ponad 100 różnorodnych zdjęć. Michael Freeman podpowiada, jakie elementy tworzą siłę każdego z nich.
         Książka zaczyna się od zdefiniowania fotografii i określenia jej miejsca w sztuce. Autor na konkretnych przykładach omawia cechy dobrego zdjęcia. W publikacji formułuje wskazówki pomocne przy czytaniu fotografii. Następnie poprzez omówienie gatunków oraz roli kontekstu w interpretacji przechodzi do ujęcia teoretycznego. W ostatniej części Freeman pokazuje jak wyobraźnia i indywidualne spojrzenie autora zdjęcia tworzą efekt końcowy. Porusza także kwestie ingerencji w fotografię i stosowania manipulacji.
         Wśród bogatego zbioru książek o "malowaniu światłem" dostępnego na rynku ta pozycja wydawnicza niewątpliwie pozytywnie się wyróżnia. Nie traktuje o technice, a o istocie fotografii, dlatego wydaje się, że skierowana jest do osób, które mają już doświadczenia w tej dziedzinie.
         Jedną z zalet książki jest równowaga pomiędzy ilością słów i zdjęć w niej zamieszczonych - książka nie jest przegadana. Kolejny plus to odnajdywanie nowych rzeczy przy każdym powrocie do stron "Wizji fotografa".
         Niestety ponowne czytanie odsłania pewien minus, który trudno zignorować - książka się rozkleja. Choć oczywiście nie umniejsza to opinii o zawartości, to w ujęciu całościowym obniża ocenę publikacji. Po wydawnictwach National Geographic oczekuje się większej dbałości o takie szczegóły.

Moje opinie znajdują sie również w serwisach    

główna

(c) Ewa Oderkiewicz 2001-2019